| Engine Displacement | 160.3cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single-cylinder 4 Stroke | |
| Mileage Per Liter | 42-45 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 130 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 15.5 @ 8500 (Ps @ RPM) | |
| Maximum Torque | 14.6 @ 6500 (Nm @ RPM) | |
| Kerb Weight | 145 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Bajaj Pulsar NS 160 Twin Disc |
|---|---|
| Model | Pulsar NS 160 Twin Disc |
| Color | Red, Whte |
| Price | TK 183,900 |
| Brand | Bajaj |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single-cylinder 4 Stroke |
|---|---|
| Displacement | 160cc |
| Maximum Power | 15.5 @ 8500 (Ps @ RPM) |
| Maximum Torque | 14.6 @ 6500 (Nm @ RPM) |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4-Valve |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Self & Kick Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-Speed |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 42-45 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 130 kmph |
| Rear Suspension | 120 mm wheel travel, Mono suspension with nitrox |
|---|---|
| Front Suspension | 130 mm fork travel, Telescopic |
| Length | 2012 mm |
|---|---|
| Width | 803.5 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 176 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Kerb Weight | 145 Kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 80/100-17”, 46P |
|---|---|
| Tyre Type | 80/100-17”, 46P |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Mileage is awesome.
Engine Disp: Electric BIke
Engine Type: No
Mileage PL: 6-7 Hours Mileage
Top Speed: 90 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: No
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150,1 cc Engine
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke/2-valve, Air-cooled
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 124 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 8.8kW/8500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: Single Cylnder, 4 Stroke
Mileage PL: 45 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 145 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149.6 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4-stroke
Mileage PL: 50.00 Kmpl Mileage
Top Speed: Info not available
Maximum Power: 15.5PS @ 9000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 42 Kmpl Mileage
Top Speed: 120 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.3 KW @8500 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.9 cc Engine
Engine Type: 4 Stroke, Single cylinder (Oil cooled)
Mileage PL: 50 KM/L Mileage
Top Speed: 145 KM/H Top Speed
Maximum Power: 14.8 Bhp @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: 4 Stroke, Single cylinder
Mileage PL: 40 kmpl Mileage
Top Speed: 137 km/h Top speed
Maximum Power: 14.7 BHP @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear:Disc
View Details →
Engine Disp: 149.7 cc Engine
Engine Type: Info not available
Mileage PL: 45 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 149.4 cc Engine
Engine Type: Air Cooled 4 Stroke , 2 Valve , Single Cylinder
Mileage PL: 40 KM/L Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.0 KW @ 7000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 109.2 cc Engine
Engine Type: Fan Cooled, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 55 Kmpl Mileage
Top Speed: 83 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum (CBS)
View Details →